Gonty drewniane łupane:

Surowiec: modrzew, świerk, jodła.
Gont - wymiary:
  • Długość: standard 60cm, na życzenie klienta mogą być krótsze bądź dłuższe,
  • Szerokość: 6 - 14cm,
  • Grubość: 2,5cm w najgrubszym miejscu,
  • Pakowanie: po 60 sztuk, tzw. kopa,
  • Rozmiary kopy: średnica 34 - 37cm, długość standardowa 60cm- na życzenie klienta dowolna długość,
  • Cięzar kopy: ok 30kg.

Zajmujemy się także produkcją takich materiałów jak podbitka oraz boazeria, według życzeń klienta.

Gonty Drewniane Łupane - przekrój

Dawniej, gdy nie stosowano żadnych impregnatów, trwałość pokrycia dachowego wykonanego z gontów drewnianych (gonty łupane), wynosiła od 15 do 20 lat.
Obecnie, gdy mamay ogromny wybór impregnatów, można znacznie przedłużyc żywotność techniczną takiego pokrycia dachowego- nawet do 50 lat. Aby odpowiednio zakonserwować gonty i zwiększyć ich odporność na działanie ognia należy je kąpać, a nie nanosić impregnaty pędzlem.

Do produkcji gontów drewnianych łupanych (dachowych) najlepsze są drzewa iglaste: jodłowe, sosnowe lub świerkowe. Ważnym jest, aby starannie wybrać pnie, tak aby miały jak najmniej sęków. Spośród tych gatunków drzew do wyrobu gontów łupanych najlepiej nadaje się świerk tzw. smrek, rosnący w dolinie, najlepiej nad potokiem, gdyż ma on najmniej gałęzi i jest "prostosłoisty". Drewno świerkowe po wysuszeniu bardzo słabo przyjmuje wodę i to jest jego główną zaletą. Pień drzewa, czyli "oddziomek", powinien mieć rdzeń nie na środku lecz z boku, wtedy materiał jest bardzo dobry i gonty z całą pewnością będą się dobrze i prosto łupać, czyli po orawsku scypac.